Jaką glebogryzarkę wybrać do ogrodu?

Glebogryzarka może ułatwiać prace ogrodowe. Dzięki niej przygotowanie podłoża pod siew oraz sadzenie roślin jest dużo łatwiejsze. Glebogryzarka przydaje się także podczas zakładania trawnika, rabat oraz sadu. Sklep Stiga oferuje różne modele glebogryzarek, które różnią się parametrami technicznymi, a także ceną.

Rodzaje glebogryzarek do ogrodu

Wyróżnia się trzy podstawowe typy glebogryzarek ogrodowych. Są to

  • Glebogryzarka ręczna – jest to najprostszy sprzęt, który należy napędzać pracą własnych mięśni. Jest to urządzenie lekkie, posiada najczęściej małą szerokość roboczą.
  • Glebogryzarka elektryczna – to dobry sprzęt do ogrodów o niedużej powierzchni. Konieczny jest jednak łatwy dostęp do źródła prądu. Zazwyczaj glebogryzarki elektryczne mogą pracować ciszej niż spalinowe. Jest to także sprzęt przyjazny środowisku naturalnemu, dlatego warto wykorzystać go w uprawie ekologicznej.
  • Glebogryzarka spalinowa – jest to urządzenie bardzo głośne, wydzielające spaliny. Jednak ten model charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dużą szerokością roboczą, a także wysoką mocą. Jest to glebogryzarka przystosowana do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Dlatego nie ma tu ograniczeń w jej zastosowaniu. Sprawdza się idealnie w przypadku ogrodów o większych powierzchniach.

Moc silnika glebogryzarki

Jednym z najważniejszych elementów dobrej glebogryzarki jest optymalna moc silnika. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy urządzenie ma być wykorzystywane w zróżnicowanych warunkach. Słaby silnik może powodować kłopoty, na przykład podczas spulchniania bardzo zbitych, ciężkich oraz gliniastych gleb. Nie nadaje się również w przypadku pracy z dużą głębokością roboczą. Jednak mniejsze glebogryzarki są bardziej wydajne oraz mniej awaryjne. Dlatego wybór należy uzależnić przede wszystkim od wielkości ogrodu oraz warunków glebowych i terenowych. W małych ogrodach wystarczająca jest glebogryzarka posiadająca silnik o mocy 300 – 500 W lub 4KM. Natomiast do większych powierzchni lepiej wybrać sprzęt posiadający moc silnika powyżej 600 W.

Szerokość pracy glebogryzarki

Szerokość pracy to bardzo istotny parametr. Jest to wielkość powierzchni, którą jednorazowo może objąć glebogryzarka. Jeżeli ogród jest mały, wówczas sprawdzi się model o niedużej szerokości pracy, na przykład około 30 cm. Natomiast w większych ogrodach lepiej używać większy sprzęt, dzięki czemu praca będzie efektywniejsza oraz mniej czasochłonna. Dlatego wówczas można zdecydować się na glebogryzarkę o szerokości roboczej wynoszącej powyżej 45 cm. Najlepsze modele glebogryzarek Stiga posiadają ponadto możliwość regulowania szerokości pracy. Wówczas urządzenie może pracować na różnych powierzchniach.

Głębokość pracy glebogryzarki

Glebogryzarki Stiga posiadają różną maksymalną głębokość pracy. Najmniejsze urządzenie pracują na głębokości około 15 cm. Dlatego idealnie sprawdzają się w przypadku mniejszych powierzchni. Natomiast mocniejsze glebogryzarki mogą pracować nawet na głębokości 35 cm. Daje to dużo większe możliwości, zwłaszcza podczas zakładania upraw roślin o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym. Wówczas gleba jest solidnie napowietrzona, natomiast nawóz organiczny lub mineralny idealnie wymieszany z podłożem. Bardzo wiele modeli można modyfikować indywidualnie, dopasowując do poszczególnych zadań i potrzeb. Glebogryzarka to urządzenie łączące w sobie różne funkcje, między innymi wertykulatora oraz kultywatora. Dlatego coraz więcej działkowiczów oraz osób posiadających przydomowe ogrody kupuje nowoczesne glebogryzarki Stiga.